Burgemeester Boog tijdens zijn nieuwjaarstoespraak.
Burgemeester Boog tijdens zijn nieuwjaarstoespraak. Foto: GERRIT ALINK

Burgemeester blikt vooruit op 800-jarig bestaan van Diemen

Politiek

DIEMEN - Zo’n 150 mensen hebben dinsdagavond de nieuwjaarsreceptie van de gemeente bezocht. De receptie vond plaats in De Omval, omdat het gemeentehuis wordt verbouwd.

Burgemeester Boog besteedde tijdens zijn nieuwjaarstoespraak veel aandacht aan het 800-jarig bestaan van Diemen op 29 maart. Hij riep inwoners van Diemen op om een brief te schrijven aan hun voorouders: de mensen die 800 jaar geleden in Diemen woonden. Die brieven kunnen tot 1 juni aan de gemeente worden gestuurd. De burgemeester vertelde dat hij zelf ook een brief gaat schrijven. Hij weet nog niet voor welke invalshoek hij zal kiezen. Het kan gaan over de verdere geschiedenis van Diemen of over de huidige tijd of over de toekomst.

ADVERTENTIE

Hij vertelde dat het moeilijk is om de huidige tijd aan onze voorouders uit te leggen. “Dan heb ik het nog niet eens over de wereld waarin wij leven, maar gewoon over de ‘dagelijkse dingen’: fatbiketerreur, phishingmails, explosies door Cobra’s. Leg dat maar eens uit aan mensen die leefden in tijden van graven en ridders.”

Hij ziet gelukkig ook veel positieve zaken. “Zal ik dan vertellen over de mooie ontwikkelingen in Diemen? Over dat we als gemeente blijven investeren in belangrijke zaken als welzijn, zorg, cultuur, sport, onderwijs, groen, duurzaamheid, de warmtetransitie en veiligheid. En dat we Diemen graag een stukje mooier maken, zoals het afgelopen jaar bij de herinrichting van het Oranjeplantsoen, het Van Gemertplantsoen en de omgeving van het Gruttoplein. Dat we blijven bouwen voor de vele woningzoekenden en nu de kans hebben om veel sociale huurwoningen en middenhuurwoningen te laten bouwen, zo’n 1500 de komende jaren. Onlangs werd bekend dat Diemen op de derde plaats staat op de lijst van de meest aantrekkelijke gemeenten in Nederland om in te wonen. Tijdens de laatste burgerpeiling bleek bovendien dat inwoners van Diemen erg tevreden zijn over hun woonomgeving en de gemeente. Van alle deelnemende gemeenten was het vertrouwen in het gemeentebestuur nergens zo hoog als in Diemen. Bij de gemeenteraadsverkiezingen van 2026 ligt de lat dus hoog voor alle deelnemende partijen. Een nieuwe gemeenteraad en een nieuw college kunnen voortbouwen op een stevige basis.”

De burgemeester vertelde dat hij er ook voor kan kiezen om in zijn brief in te gaan op de toekomst van Diemen. “Ik schrijf graag over hoe Diemen nog heel lang zelfstandig blijft. Niet als het Gallische dorpje dat zich blijft verzetten, maar als een zelfstandig Diemen dat vanuit eigen kracht kan blijven bestaan. Over Diemen als een nog groener, duurzamer en inclusiever werelddorp, waar de lijntjes naar onze inwoners, bedrijven en instellingen kort blijven en de menselijke maat voorop blijft staan. Een stedelijk dorp waarin iedereen zichzelf kan zijn en zich veilig kan voelen. Dat is een mooi toekomstbeeld. Op naar Diemen 1000 jaar!”

De burgemeester zei dat hij ook kan kiezen voor een andere invalshoek: “Namelijk over wat ons verbindt. Wat de inwoners van Diemen van toen verbindt met de inwoners van nu.”

De burgemeester ziet dat veel Diemenaren naar elkaar omkijken en elkaar waar mogelijk helpen: buurtbewoners die samen een moestuin onderhouden, inwoners die elkaar steunen in moeilijke tijden, vrijwilligers die ouderen helpen met hun boodschappen en klusjes, scholen waar leerkrachten en ouders samenwerken aan de toekomst van onze kinderen, en de vele verenigingen waar jong en oud, nieuwkomer en geboren Diemenees zij aan zij staan.

De burgemeester riep inwoners van Diemen ook op om de sociale samenhang te behouden, bijvoorbeeld door een appgroep te beginnen om samen op de buurt te letten, als buddy te fungeren voor een asielzoeker of statushouder, of elkaar te helpen bij het verduurzamen van woningen. “Elke kleine daad van verbinding is als een druppel water die samen een krachtige rivier vormt. Een rivier met drie eendjes natuurlijk! Als ik om me heen kijk in Diemen, dan ben ik optimistisch, omdat ik zie hoeveel mensen voor elkaar klaarstaan.”