
‘Frequentie treinen in centrum moet omhoog’
Vervoer & verkeerDIEMEN - Veel inwoners van Diemen die gebruikmaken van de trein zijn niet te spreken over de vermindering van het aantal treinen dat tijdens de daluren op het station in het centrum van Diemen stopt. De politiek heeft ook aan de bel getrokken Het college van B en W en de gemeenteraad hopen dat de frequentie van de treinen in het centrum in de toekomst weer stijgt.
Sinds de ingang van de nieuwe dienstregeling op 10 december 2023 stoppen er tijdens de daluren nog maar twee treinen per uur op het station in het centrum van Diemen.
NS heeft het besluit om de frequentie van de treinen die tijdens de daluren op het station in het centrum van Diemen stoppen te halveren, genomen omdat er een tekort aan personeel is. NS noemde bij de toelichting van het besluit het traject tussen Amsterdam en Almere ‘rustig’. Die toelichting is op zijn zachtst gezegd opmerkelijk. Het is sinds het einde van de coronamaatregelen veel drukker in de treinen dan daarvoor. Ook toen de trein nog elk kwartier op het station in het centrum van Diemen stopte konden reizigers dikwijls geen zitplaats in de trein vinden. Het besluit van NS staat haaks op het beleid van de overheid om het autogebruik terug te dringen en juist het gebruik van openbaar vervoer te stimuleren.
Het is zaterdagmiddag even na 17.00 uur. Er staan tientallen mensen te wachten op het perron van het station in het centrum van Diemen. De trein in de richting van Amsterdam Centraal Station arriveert. We stappen in en zien dat veel mensen staan, ook in de nauwe gangpaden. Er zijn wel enkele zitplaatsen beschikbaar, maar veel reizigers hebben geen zin om op een tweepersoonsbank te gaan zitten waarop al iemand zit. Veel reizigers zitten aan de buitenkant van de bank. Het signaal is duidelijk: kom niet naast mij zitten.
De politiek in Diemen is niet blij met het besluit van NS. Wethouder Hans Prins sprak in december zijn teleurstelling uit over het besluit om het aantal treinen tijdens de daluren in het centrum te halveren. De fractie van de VVD stelde op 14 december 2023 schriftelijke vragen aan het college van B en W over de afgenomen frequentie van treinen in het centrum van Diemen.
In de beantwoording van de vragen van de VVD heeft het college van B en W duidelijk gemaakt dat het wil dat de frequentie van treinen die op het station in het centrum van Diemen stoppen in de toekomst weer toeneemt. Dus weer vier treinen in plaats van twee treinen per uur. Dit zal niet snel gebeuren, want de dienstregeling die op 10 december is ingegaan is tot en met zaterdag 14 december 2024 van kracht.
Het college gaat druk uitoefenen om de dienstregeling in de toekomst weer aan te passen. “Bij de volgende adviesaanvraag over de conceptdienstregeling van de NS zullen wij bepleiten deze wijziging ongedaan te maken of op een andere manier de bediening van station Diemen Centrum te verbeteren. In de periode daarvoor zullen wij dit ook al direct bij de NS gaan bepleiten”, aldus het college van B en W in het antwoord op vragen van de fractie van de VVD.
Het college laat weten dat de NS in juli 2023 een adviesaanvraag naar de regionale overheden heeft gestuurd over de conceptdienstregeling. De gemeente is vervolgens geïnformeerd via de Vervoerregio Amsterdam over de door NS voorgestelde nieuwe dienstregeling.
Op 5 september 2023 is namens de aangesloten regiogemeenten, dus ook namens het college van Diemen, gereageerd op de adviesaanvraag van de NS. “In deze reactiebrief wordt zeer duidelijk stelling genomen tegen de vermindering van het treinenaanbod op het station Diemen. Deze reactie heeft helaas niet geleid tot een aanpassing op de door NS voorgestelde vermindering van de dienstregeling op dit baanvak”, aldus het college. “Wij zijn niet overvallen, maar wel teleurgesteld over het feit dat de NS de definitieve dienstregeling niet heeft aangepast naar aanleiding van onze gezamenlijke reactie.”
